آشنایی با فیوزبیت هاي avr

آشنایی با فیوزبیت هاي avr

آموزش ساخت ساعت ديجيتال
آموزش ساخت ساعت ديجيتال
آموزش ساخت ساعت ديجيتال

فیوز بیتهاي CKSEL0، CKSEL1 ، CKSEL2 ، CKSEL3:
این فیوز بیتها منبع کلاک سیستم را تعیین می کنند. در واقع نوع کلاک سیستم مطابق جدولی که در قسمت بالا (فیوز بیت های mega16 ) تعیین می شود.

?فیوز بیت های SUT0 ، SUT1 :
همونطور که گفتیم این فیوز بیت ها سرعت ریست میکروكنترلر را مشخص می کنند. که طبق جدولی که قبلاً ارائه شده برنامه ريزي مي شوند.

?
فیوز بیتBODEN قابلیت Detection Brown –out آي سي را فعال می کند. این قابلیت بدین صورت است که اگر ولتاژ تغذیه آي سي از حدی پایین تر آيد، میکروReset می شود. این ولتاژاز طریق فیوز بیت BODLEVEL تعیین می شود

?فیوز بیت BOOTRST :
این فیوز بیت در صورت برنامه ریزی شدن آدرس بردار Reset را به ابتدای حافظه Boot انتقال می دهد.

?فیوز بیت هاي BOOTSZ0 و BOOTSZ1:
این فیوز بیتها برای تعیین اندازه و مکان شروع حافظه Boot بکار می روند که طبق جدول زیر تعیین می شود.

?فیوز بیت EESAVE:
اگر این فیوز بيت برنامه ریزی شود در هنگام Erase کردن، فقط حافظه Flash پاک مي شود و حافظه EEPROM آن ثابت باقي مي ماند.

?فیوز بیت CKOPT:
با برنامه ریزی کردن این فیوز بیت، خازنهای داخلی ميكرو با مقدار 36pf فعال مي شوند و دیگر نیازی به استفاده از خازنهای خارجی در روي كريستال نیست. همچنین با فعال کردن این فیوز بیت دامنه ولتاژ اسیلاتور چندين برابر مي شود.

?فیوز بیت JTAGEN :
اگر از رابط JTAG برای پروگرم کردن استفاده مي كنيد باید این فیوز بیت فعال شود. دقت داشته باشید که اگر این فیوز بیت فعال شده باشد دیگر قادر به استفاده از پورتی که بیت هاي JTAG برروی آن می باشد (مثلاً پورت C در ATmega16 ) نیستیم. به طور پیش فرض این فیوز بیت فعال می باشد و برای استفاده از پورت F باید این فیوز بیت را غیرفعال کنیم.

?فیوز بیت SPIEN:
اگر این فیوز بیت فعال باشد میکرو قابلیت اتصال پروگرمرهایی که با رابط SPI کار میکنند (به طور مثال پروگرمر STK200 ) را پیدا میکند.( در نرم افزار code vision و بسکام این فیوز بیت در اختیار کاربران قرار نمیگیرد)

?فیوز بیت OCDEN :
اگر این فیوز بیت فعال شود میکرو قابلیت debug شدن را پیدا می کند.

?فیوز بیت WDTON:
اکثر میکروکنترلرهای AVR دارای شمارنده Watchdog هستند که می توان آنها را به صورت نرم افزاری فعال یا غیر فعال کرد. اگر این فیوز بیت فعال شود شمارنده watchdog دائماً روشن خواهد بود.(شمارنده watchdog به منظوری برای کم کردن تاثیر نویز استفاده میشود. بدین صورت که با هر بار سر ریز شدن این شمارنده میکرو یکبار ریست میشود.)

?فیوز بیت M103C:
میکروکنترلرهایmega128 و mega103 شباهت های خیلی خیلی زیادی دارند ولی دارای اختلافات کوچکی نیز هستند که ما می توانیم با فعال کردن این فیوز بیت ، اختلافات موجود را نیز بر طرف کنیم تا این دو میکرو دقیقاً مانند هم کار کنند.

آشنایی با فیوزبیت هاي avr-آشنایی با فیوزبیت هاي avr-آشنایی با فیوزبیت هاي avr

آشنایی با فیوزبیت هاي avr

ميكروكنترلر atmega8

اموزش برنامه نويسي ميكروكنترلر با نرم افزار bascom avr

دانلود پروژه کنترل سرعت موتورهای DC با میکروکنترلر – …