ساخت پروگرم usb

ساخت پروگرم usb

ين پروگرامر معروف به  USBASP است که به صورت رایگان ارائه شده. يكي از بهترين پروگرامرهاي avr هست كه توسط درگاه usb مي توان آي سي هاي خانواده avr رو پروگرام كرد . هسته اصلي اين پروگرامر يك آي سي Atmega8 هست كه با كريستال خارجي 12MHZ كار مي كند.

ابتدا سخت افزار زیر را به صورت كامل ببنديد پيشنهاد مي شود روي برد برد بسته شود. سپس فايل هگز را داخل atmega8 پروگرام کنید.فیوز بیتهای CKSEL 0..3 را با مقدار 1111 برنامه ريزي كنيد تا كلاك  سیستم از کلاک خارجي تامین گردد.

ساخت پروگرم usb

آموزش پروگرام كردن avr

ساخت پروگرم usb

آموزش ساخت پروگرمر usb

توجه داشته باشيد كه حتماً از كريستال 12 Mhz  و خازنی بین 18pf  تا ۲۲pf  استفاده شود.

PCB اين پروگرامر توسط تکرو الکترونیک طراحي شده كه براي دانلود قرار داده شده . همچنين شما مي توانيد انواع PCB را از سايت http://www.fischl.de/usbasp  دانلود كنيد .

 حال مدار را به یکی از پورتهای usb  کامپیوتر خود وصل کنید . بعد از اتصال ، ویندوز پیغام شناسایی سخت افزار جدید و در خواست نصب درایور را می دهد . مراحل نصب درایور دقیقاً شبیه به مراحل نصب درایور usbtocom  است که توضیح داده شد .

حال برای برنامه ریزی آی سی خام خود توسط این پروگرامر نیاز به یک برنامه تحت ویندوز داریم تا بتوانیم فایل هگز  را به داخل آی سی انتقال داد .

 نرم افزار بسکام ورژن ۱.۱۱.۹.۶ این پروگرامر را ساپورت می کند ، از قسمت BASCOM-AVR Option   وارد منوی   Programmer  شوید و USBASP  را انتخاب کنید .

ساخت پروگرم usb

آموزش راه اندازي پروگرمر usb

حال از قسمت  Program CHIP   می توانید  آی سی خود را پروگرام کنید .

ساخت پروگرم usb

آموزش طراحي وساخت پروگرمر usb

نرم افزار codevision این پروگرامر را ساپورت نمی کند بنابراین باید از نرم افزار های تحت ویندوزی    (GUI)که برای این کار تعبیه شده اند استفاده کرد . در زير چندين نرم افزار براي دانلود قرار داده شده .

نکته: اگر در هنگام پروگرام  کردن  نرم افزار پیغام verify   داد ، قبل از پروگرام کردن ،  آی سی  را   Erase کنید . يا از قسمت option نرم افزار تيك Erase را فعال كنيد .

نکته: جامپر 1 برای پروگرام کردن آی سی ها در فرکانس های بالا و پایین تعبیه شده است .در صورتی که جامپر 1 وصل باشد آی سی هایی را می توان برنامه ریزی کرد که با فرکانس کمتر از 1.5Mhz   کار می کنند و در صورتی که جامپر 1  وصل نباشد آی سی هایی را می توان برنامه ریزی کرد که با فرکانس بیشتر از 1.5Mhz   کار می کنند.آی سی  های  avr  به صورت پیش فرض بر روی نوسانساز  RC کالیبره شده داخلی  (CALIVRATED INTERNAL RC OCSILATOR) در فرکانس 1Mhz  برنامه ریزی شده اند.

firmwair and circuit
Driver
PCB

GUI Software for USBasp based USB AVR Programmers

ساخت پروگرم usb

تنظيم فيوزبيتهاي avr

khazama avr programer

ساخت پروگرم usb

نرم افزار پروگرمر usb

eXtreme Burner- AVR

ساخت پروگرم usb

آموزش پروگرام كردن atmega16

progisp 172

ساخت پروگرم usb

فيوزبيتهاي avr

دانلود فايل pcb  Proteus

دانلود درايور و فايل هگز

آموزش ساخت ساعت ديجيتالي

ساخت پروگرم usb

ساخت پروگرم usb

ساخت پروگرم usb

ساخت پروگرم usb

progrommer usb