آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت ساعت ديجيتال
آموزش ساخت ساعت ديجيتال
آموزش ساخت ساعت ديجيتال
آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

ساعت ديجيتالي

یکی از مشکلات و مسائل سازندگان بردهای الکترونیک مخصوصا کسانی که اقدام به ساخت ربات می کنند قسمت مدار چاپی بردهای الکترونیکی ( PCB ) است و معمولا اطلاع کمی در این مورد دارند در اینجا روش ساده طرز تهیه یک برد الکترونیک روی فیبر مدار چاپی آموزش داده می شود من دیروز تمام تالار گفتگوی سایت را گشتم و در بقیه قسمتهای سایت میکروروایانه من در این مورد مطلبی ندیدم اگر مطلبی هم بقیه دوستان دارند در همین زمینه اینجا و در ادامه همین تاپیک قرار بدهند.
مواد لازم: لامينت ، طلق ترانسپرنت يا فيلم از روي نقشه مدار يا کاغذ کالک که نقشه مدار روي آن پرينت شده باشد.
ابتدا طرحتان را به يک مغازه مهرسازي يا چاپخانه ببريد و از روي آن فيلم بگيريد يا طرح مربوطه را روي طلق ترانسپرنت با پرينتر ليزري چاپ نماييد و يا نقشه مدارتان را با پرينتر ليزري يا جوهرافشان روي کاغذ کالک پرينت کنيد. براي اينکه نوري از جاهاي چاپ شده عبور نکند يک پرينت ديگر بگيريد و روي پرينت قبلي بچسبانيد. توجه نماييد که نقشه مدار چاپ شده شما حتما بايد نگاتيو باشد. (خطوط خالي و بقيه نقاط سياه باشد)

فيبر مسي را با سمباده نرم و يا با شستن کاملا تميز و عاري از چربي نماييد. در يک جاي کاملا تاريک لامينت را از پوشش سياه رنگ خود در آوريد. همانطور که مي بينيد دو طرف لامينت يک لايه چسبيده شده که يکي از ديگر نرمتر است. آن را جدا کرده و لامينت را روي سطح مسي بچسبانيد و کاملا ماساژ دهيد تا هيچ حبابي در زير آن جمع نشود. اگر جايي هم ديديد هوا زير لامينت قرار دارد با يک سوزن هوا را از آن خارج کنيد.

فيلم و يا طلق چاپ شده از روي مدار را روي لامينت بگذاريد و تنظيم نماييد. توجه داشته باشيد که هنوز يک لايه به لامينت چسبيده است. يک شيشه ديگر روي طرح چاپي بگذاريد تا کاملا طرح به سطح لامينت بچسبد. توجه نماييد تمام مراحل قبلي در تاريکي انجام شود.

حالا آنها را بدون اينکه تکان بخورند زير نور خورشيد برده و به مدت 5 الي 10 دقيقه زير نور خورشيد بگذاريد. دوباره به تاريک خانه برگرديد و لايه دوم را از روي لامينت جدا نماييد. اين لايه از لايه قبلي ضخيم تر است. مقدار يک قاشق غذاخوري پودر سفيد رنگ ظهور لامينت را در يک ليوان آب حل نماييد. فيبر مدار را در آب بياندازيد و به آرامي تکان دهيد تا طرح مدار ظاهر شود. ( يعني لامينتهايي که به آنها نور نتابيده کاملا پاک شود) حالا فيبر را زير آب کاملا بشوييد و با دست به آرامي روي آن بکشيد تا ليزي حاصل از ماده ظهور از روي سطح مسي کاملا پاک شود. حالا فيبر را کاملا خشک نماييد و از تاريک خانه بيرون بياوريد. حالا بايد فيبر را داخل اسيد بياندازيد.

بعد از اتمام اسيد کاري براي پاک کردن لامينت باقي مانده روي سطح مسي از محلول سود سوز آور استفاده نماييد.

تهیه برد مدار چاپی – روش چاپ لیزری

این روش ساخت PCB یا همان برد مدار چاپی Printed circuit board روش پیچیده تر و با کیفیت بالاتر است

ساختن بردهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی برد بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.

برای اجرای این روش غیر از کامپيوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

اتو

اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.

چاپگر ليزری

چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکان پذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.

کاغذ فتو (photo )

کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.

ساير وسايل

یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم .

مراحل اجرا

ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد:

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.

پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مايع ظرفشوئی شسته و با يک پارچه تميز خشک نمائيد.

پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.

در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلافاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آن را کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.

بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را به همراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.

اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک ضد آب آنها را تصحیح کنید.

پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

ساعت ديواري

 

آموزش طراحي مدار چاپي با نرم افزار

آموزش قدم به قدم ساخت مدار چاپي

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

آموزش ساخت مدارچاپي در خانه

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 + = 54